Očosi je božským lovcem, válečníkem a rybářem. Je také součásti božské spravedlnosti.
V Nigérii uctívalo každé město svého vlastního orišu, podobně jako ve starém Řecku. Král každého města obvykle odvozoval vlastní rodovou linii právě od tohoto oriši. Během obchodu s otroky se však na jedné lodi či plantáži setkávali obyvatelé různých měst, díky čemuž začalo být uctíváno více různých orišů. Existovaly i případy, kdy bylo obyvatelstvo celého města prodáno do otroctví a odvezeno do Ameriky. V takových případech s africkým městem zanikl i kult jeho božstva. Právě Očosi je typickým příkladem tohoto jevu. Jeho kult téměř zcela zanikl, protože region Ketu, kde byl jeho kult nejvíce rozšířen, byl napaden dahomejským královstvím a všichni obyvatelé byli prodáni do otroctví a odvezeni do Nového světa, kde začal být Očosi považován za mimořádně mocného orišu.
V kubánské santeríi je tento oriša velmi oblíbený. Je patronem všech lovců a rybářů. Ochraňuje je a pomáhá jim nalézat a chytat kořist. V lesích dělá společnost orišovi rostlin a bylin Osainovi, od něhož se naučil mnohé tajné magické a léčebné postupy.
Je ztělesněním božské i lidské spravedlnosti. Má moc nad všemi situacemi, kde má být nastolena stravedlnost, zvláště nad soudními a úředními záležitostmi. Kromě soudců, právníků a úředníků vládne také vězením. Vzývají jej oběti přející si potrestat viníka, ale také zločinci obávající se ztráty svobody. Santerové připravují zvláštní Očosiho prášek afočé, který má pomoci naklonit si soudce či porotu.
Ochraňuje disidenty, hříšníky, vězně a všechny, kdo hledají spravedlnost.
Má moc nad novými domy i městy, díky čemuž jej často vzývají lidé, kteří si přejí přestěhovat se nebo si koupit nový dům.
Více podrobností naleznete v knize Santería: uctívání svatých na Kubě.