Knihy

Santería: Uctívání svatých na Kubě

Santería, Lucumí nebo Las Reglas de Oča – U nás prakticky neznámé náboženství má ve světě více jak sto miliónů vyznavačů. Není však pouhým „kubánským vúdú“, jak se někteří mylně domnívají. Santería, jejímž jiným názvem je lucumí neboli přátelství, je velice komplexním náboženským systémem s jasnou představou o fungování světa, lidském osudu i o roli dobra a zla. Navzdory silnému propojení santeríi s křesťanstvím spočívají její kořeny hluboko v srdci Afriky.

Santería si přizpůsobila původní přírodní magii pro použití v moderní asfaltové městské džungli. I to je nejspíše důvodem, proč její obliba ve světě stále roste – jedná se o živé náboženství, přizpůsobené potřebám moderního člověka.

Santería je zároveň náboženství, které hledá božství v nejběžnějších a obyčejných věcech. Je to náboženství „tady a teď“ orientované nikoliv na posmrtný život či na hledání nadzemského ráje, ani na umrtvování běžných lidských potřeb. Řeší vzniklé krize a snaží se jim předcházet. Prostřednictvím svých pravidel člověka vychovává k morálním zásadám a k naplnění jeho individuálního životního poslání tak, aby byl zároveň co nejprospěšnější svému okolí.

Recenze od Ivana Černého


Vúdú: Magie a náboženství

Kniha poutavě shrnuje informace o tomto synkretickém afro-karibském náboženství a je vhodnou četbou nejenom pro zájemce o teoretickou část této problematiky, ale i pro osoby se zájmem o praktickou stránku věci, kteří zde naleznou údaje o filosofických a kosmologických základech vúdú, i množství užitečných rad a návodů.

Tato kniha v sobě spojuje populárně-naučný text s hloubkou antropologicko-religionistické studie. Obsah knihy je ojedinělý nejen svým rozsahem a zveřejněním mnoha informací, které doposud nebyly v českém prostředí publikovány, ale i uvedenými možnostmi praktikování vúdú v našich podmínkách.

Autorka čtivě zpracovává údaje o vúdú od jeho afrických kořenů, přes historii a vývoj na Haiti, až k popisu tamních božstev. V knize dále naleznete kontroverzní témata jako je obětování či posedlost. Dále popis významu snů, rituálních pomůcek a nástrojů, zahrnující i slavné vúdú panenky, temné stránky vúdú včetně fenoménu zombie a lidských obětin a množství původních i novodobých receptů zahrnující prášky, oleje a množství rostlin a dalších korespondencí.

Mikiho video recenze

Reportáž ze křtu od Cornyho

 

vudu---prebal---náhled-pro-Veroniku

Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /data/www/21665/nabozenstvikaribiku_cz/www/wp-includes/class.wp-scripts.php on line 454

Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /data/www/21665/nabozenstvikaribiku_cz/www/wp-includes/class.wp-scripts.php on line 454