Afrokaribská náboženstvíČlánky

Kubánské mýty: Jak se stal Aganjú otcem Čanga

Podle pověsti byl Aganjú zodpovědný za přívoz na veliké řece. Jednoho dne za ním přišla Jemmu, který vypadala, že má naspěch, a žádala ho, aby ji převezl. Jelikož neměla peníze, nabídla Aganjúovi namísto platby své tělo. Aganjú její nabídku přijal. Výsledkem jejich krátkého románku se stal oriša Čango.

Čango svou matku po celá léta svého dospívání obtěžoval neodbytnými otázkami o svém otci. Nejprve mu o něm Jemmu nechtěla povědět, avšak nakonec začala být z chlapcova naléhání unavená a prozradila mu, že jeho otcem je Aganjú, pán vulkánů.

I když byl Čango ještě dítě, ihned poté odešel z domova, aby našel svého otce. Avšak když jej skutečně nalezl, Aganjú se odmítl ke svému synovi přihlásit a rozhněván chlapcovou neústupností začal ze svých úst chrlit lávu a oheň tak prudce, že to Čanga vystřelilo až do nebes, kde žil Olofi. Nejvyšší byl zasažen vážností chlapcovy situace a obdaroval jej odolností vůči ohni a vědom si toho, že bohyně Jemandža nemá děti a touží po synovi, poslal k ní Čanga, aby ho vychovala, jako by byl její vlastní.

Více podrobností naleznete v knize Santería: uctívání svatých na Kubě.