Afrokaribská náboženstvíČlánky

Kubánské mýty: Jak musel Babalú Ajé odejít z domova

Podle pověstí pochází Babalú Ajé ze země Arara neboli z bývalého království Dahomé. Nějakou dobu tam žil a dařilo se mu docela dobře. Poté musel odejít, údajně proto, že nerespektoval starší božstva, která na něj seslala neštovice jako trest za jeho zpupnost. Jeho tělo se pokrylo vřídky a nebyl na něj pěkný pohled. Všichni jej začali odmítat a vyhánět od svých dveří. Zanedlouho byl Babalú Ajé nejenom nemocný, ale také špinavý a zapáchající. Netrvalo dlouho, a ačkoli byl oriša, nikdy jej už nerespektovali. Dokonce jej na znamení pohrdání polévali vodou.

Zoufalý Babalú Ajé se odhodlal požádat o pomoc Eleguu. K jeho převeliké úlevě si z něho božský šprýmař nedělal legraci a dokonce se od něho ani neodtahoval kvůli jeho nemoci a zápachu. Už za to mu byl Babalú velmi vděčný. Eleguá však udělal více. Vzal Babalúa k Orúnlovi, božskému věštci, aby mu s pomocí orákula vyložil budoucnost a poradil mu, co má dělat a kam se má vydat.

Orúnla Babalúovi sdělil, že přestože jím nyní všichni opovrhují, ve vzdálených zemích jej čeká velikost a úcta. Předtím, než se Babalú Ajé vydá na cestu, musí projít očistou pomocí fazolí. Při cestě pak musí mít po boku neustále psa. Babalú Ajé si vzal Orúnlovy rady k srdci. Pečlivě se očistil pomocí fazolí a Eleguá mu mezitím pomohl sehnat psa, kterého získal od Ogúna.

Se psem po boku odešel Babalú Ajé do Sajeme, kde se brzy po svém příchodu stal králem. Krátce po jeho korunovaci se spustil silný déšť, seslaný samotným Olofim. Tento déšť, který Babalúa Ajého očistil ode všech nemocí, byl odměnou za to, že Babalú uposlechl všechny Orúnlovy rady a naplnil tak část svého osudu. Orišové Eleguá a Orúnla zůstali jeho dobrými přáteli a Babalú Ajé si vždy připomíná, že oni jediní mu byli ochotni pomoci.

Více podrobností naleznete v knize Santería: uctívání svatých na Kubě.