Afrokaribská náboženstvíČlánky

Babalú Ajé, pán plodnosti a nemocí

Babalú Ajé je personifikací všech infekčních, venerických a kožních chorob. Má moc tyto choroby způsobovat i léčit. Zná tajemství smrti a znovuzrození. Obvykle je zobrazován, jak se snaží zakrýt se slámou, aby nebyly vidět jeho jizvy po neštovicích. Jedná se o velmi pokorného orišu.

Všeobecně se má za to, že Babalú Ajé pochází z Dahomejského království, kde byl znám jako Chankpana či Shonpona. V Nigérii ho znali pod jménem Obaluaye, které se dá přeložit jako „Král vlastnící zemi“, jako Omolu neboli „Syn Pána“ a jako Sonponno, jež je bohem neštovic a nakažlivých nemocí.

Přestože Babalú Ajé nepatří k sedmi hlavním orišům, těší se na Kubě obrovské vážnosti a mimořádné oblibě. Má největší léčivou moc ze všech orišů, ale když chce někoho potrestat, stejně snadno na něj může seslat strašlivé nemoci, od rakoviny přes mrtvici až k syfilidě či lepře. Bývá také velmi nápomocný v záležitostech spojených s financemi. Pytel, který nosí přes rameno, je naplněný kukuřicí, která je symbolem pozemského bohatství, o nějž se tento oriša ochotně dělí se svými vyznavači.

Je pánem plodnosti. Vlastní všechna zrna a semena a také každou ženu. Říká se o něm, že straní milencům a pomáhá mužům s problémy s potencí a ženám zase uděluje dobré rady v záležitostech lásky a zlomeného srdce. Lidé mající potíže s nohama na jeho počest nosí malý pár berlí, neboť věří, že Babalú Ajé je za to rychle vyléčí.

Krutě trestá neposlušnost, zvláště tehdy, když se jej člověk nejprve ptá na jeho rady a poté se jimi odmítne řídit. Jeho vyznavači provozují sebemrskačství. Kdykoliv je v domě přítomný nepříjemný nebo ostrý pach, santerové věří, že Babalú Ajé je nablízku.

Každý rok 17. prosince jeho vyznavači, oblečení v hadrech jako žebráci, pořádají slavnostní procesí procházející Havanou. Někteří chodí o berlích, jiní se plazí a další táhnou kámen s řetězy. Tyto průvody obvykle tímto nepohodlným způsobem urazí až několik kilometrů. Jejich pouť je zakončena ve svatyni svatého Lazara v osadě Rincón.

Více podrobností naleznete v knize Santería: uctívání svatých na Kubě.