Perličky a humorZajímavosti

Uvězněná Smrt

 Původně mexický kult uctívající Santa Muerte, Svatou Smrt, na konci 90. let minulého století začal získávat nové přívržence. Z původně spíše uzavřeného a veřejnosti téměř neznámého kultu se během deseti let stalo masové náboženství s miliony vyznavačů v Mexiku i ve Spojených státech.

Jednu z nejstarších a nejvzácnějších sošek Svaté Smrti vlastnila rodina Cruz žijící ve městě Tepatepec. Dřevěné sošce Svaté Smrti s korunkou na hlavě a žezlem v ruce bylo přes dvě stě let a v rodině byla předávána po několik generací. Osmdesátiletá prababička uvedla, že její praprarodiče sošku při náboženských svátcích vozili na vozíku společně se soškou Krista a Panny Marie.  Po zbytek času stála soška na rodinném oltáři Cruzových.

Někdy v průběhu 50. let, při velmi zvláštní shodě okolností, vtrhnul místní kněz do domu Cruzových a sošku Svaté Smrti si i přes protesty rodiny odnesl. Kněz se domníval, že se rodina k sošce obrací se zlými záměry, proto ji vzal do svého farního kostela, kde ji umístil poblíž sošky Panny Marie Guadelupské. Podle všeho byl kněz domluvený se vzdáleným příbuzným rodiny Cruz a oba doufali, že z množství darů přinášených Svaté Smrti získají něco pro svůj vlastní prospěch.

Celých čtyřicet let nemohli členové rodiny uctívat jejich rodinou patronku – Svatá Smrt se na ně rozhněvala, protože dopustili, aby byla unesena. Soška byla Cruzovým vrácena až v roce 2000 a nepovažovali to za nic menšího, než za zázrak a prohlašovali, že se soška sama rozhodla vrátit se do rodiny. Za Cruzovými totiž přišel právník, aniž by jej předtím sami kontaktovali, a nabídl se, že je bude zdarma zastupovat a zařídí, aby jim byla soška jejich milované rodinné patronky navrácena.

Při setkání s arcibiskupem státu Hidalgo musela rodina Cruzových slíbit, že nebudou na počest Svaté Smrti pořádat mše a ani ji nebudou ve svém domově jakkoliv jinak uctívat. Za těchto podmínek byl arcibiskup ochoten sošku „propustit“. V příštích deseti letech se rodinná kaple Cruzových stala nejoblíbenější a nejnavštěvovanější svatyní Svaté Smrti v Mexiku i ve Spojených státech.

Zdroj: Chesnut, R. Andrew: Devoted to Death. Santa Muerte, the Skeleton Saint. Oxford University Press, 2011. Strany 34 – 35.