Recenze

Mimerose Beaubrun: Nan Dòmi: An Initiate’s Journey into Haitian Vodou

 

512irgaaiml

Velice zajímavá kniha pojednávající o lucidním snění v haitském vúdú.

Autorka je Haiťanka a filosofii a principům haitského vúdú jí učila její teta. V roce 1994 měla Mimerose připravené podklady pro knihu zahrnující fotografie, nahrávky rozhovorů a mnoha dalších textů, nicméně předtím, než stihla knihu zkompletovat, jí všechny materiály odnesla povodeň. Musela pak začít psát úplně od začátku a pojala svou knihu zcela jinak. Spíše než terénní akademickou studii tak připomíná záznam neustávajícího filosofického dialogu s ní a její učitelkou.

Kniha je velice zajímavá, ale občas jsem u opravdu hutného filosofického obsahu přemýšlela nad tím, zda by skutečně „teta Tansia“, chudá haitská žena prakticky bez vzdělání, hovořila o tak abstraktních věcech. „Teta Tansia“ navíc používá vlastní pojmy, které většina praktikujících vúdúistických společností, a tudíž ani autorů, nezná anebo je vykládají odlišně. Ovšem každý region na Haiti má své vlastní postupy i způsob, kterým o nich hovoří. Někteří kritici její dílo zcela oprávněně přirovnávají ke Castanedovým románům. Skutečně jsem si při čtení na „dona Juana“ mnohokrát vzpomněla.

Závěr: Jedná se o unikátní dílo, zejména díky jeho zaměření na práci se sny podle haitských tradic a zvyklostí. Chyták je v tom, že autorčina učitelka i se svými postupy a slovníkem většině haitských tradic vymyká.