Recenze

Miloslav Stingl: Vúdú, zombie, karnevaly

natisk_Vudu-zombie-karnevaly.indd

Kniha u nás dobře známého cestovatele a spisovatele Miloslava Stingla o afrokaribských náboženstvích. Co říci? Dobře se čte, kapitoly plynule navazují jedna na druhou. Ideální kniha pro získání širšího přehledu o Karibiku a jeho obyvatelích, jejích kultuře a zvycích. Autor se nezabývá pouze náboženskými záležitostmi, ale také historií a uměním či literaturou.

Musím přiznat, že části věnované haitskému vúdú mě příliš nezaujaly. Popis haitské historie je velice dobrý, ale náboženské obřady nebo i slavný fenomén zombií jsou popsány dosti povrchně. Samozřejmě ale chápu, že pro podrobnější rozebírání těchto témat by kniha nejspíš musela být věnována jen vúdú. Na druhé straně kapitoly pojednávající o kubánské santeríi a tajné leopardí společnosti Abakuá mě vyloženě potěšily – je z nich více cítit vlastní prožitek, který na čtenáře opravdu dýchne.

Kniha je uzavřena textem o Africe a africkém náboženství vodun od Kateřiny Mildnerové, který je skvělý, jako i její další knihy (ty ostatně také doporučuji k přečtení).

Závěr: Velmi dobrá kniha pro získání širšího povědomí o afrokaribských náboženstvích. Příjemným bonusem je, že jsou v ní uvedeny i jinak témě neznámé skutečnosti a informace.