Recenze

Karen McCarthy Brown: Mama Lola: A Vodou Priestess in Brooklyn

ff

Karen McCarthy Brown psala tuto knihu o svém přátelství s „mama Lolou“, vúdúistickou kněžkou žijící v Brooklynu, dvanáct let. A je to skvělá kniha. Doporučuji ji všem, kdo se chtějí dozvědět něco o způsobu haitského života, povaze Haiťanů a také o myšlení haitských žen. Kniha se celkově hodně zaměřuje na ženy, ačkoli v rodinné linii Mama Loly nesloužily duchům pouze ženy.

Čtenáři hledající příručku k tomu, jak dělat vúdú, by mohli být zklamaní. Ne snad proto, že by Mama Lola nebyla přímo napěchovaná spoustou zajímavých informací. Naopak. Ale myslím si, že knihu skutečně docení spíše lidé, kteří už o haitském vúdú něco vědí. Sama jsem ji četla až po několika letech zájmu o vúdú a jsem za to ráda, jelikož některé pasáže bych bez širších znalostí asi považovala „jen“ za zajímavé vyprávění bez hlubšího přesahu.

Závěr: Skvělá, hodnotná a velice obsažná četba a silný a místy i dojemný životní příběh. Pro skutečné docenění je lepší si před touto knihou načíst o vúdú trochu základních informací.