Afrokaribská náboženstvíČlánkyNovinky

Jaký je rozdíl mezi vúdú a húdú?

Tentokrát mám pro vás krátký článek na přání o rozdílech mezi húdú, šťastným húdú a vúdú. Zároveň se jedná o (krácenou) ukázku z knihy, na které právě pracuji 😉 Jedná se o encyklopedii vúdú, kterou píšu pro nakladatelství Libri.

Húdú (hoodoo) – označuje lidovou magii rozšířenou po celém jihu Spojených států. Húdú ovlivnila africká náboženství černých otroků, včetně kubánské santeríi nebo haitského vúdú. Kromě toho jsou v húdú přítomné silné křesťanské prvky. Bible je považována za posvátnou a magickou knihu, obzvlášť oblíbená je magická práce se žalmy. Na formování húdú měla také vliv evropská lidová magie či spiritismus a spiritualismus. V našem prostředí je húdú často zaměňováno za šťastné húdú.

Šťastné húdú (lucky hoodoo, gnostic voudon) – esoterický systém založený Michaelem Bertiauxem, který napsal knihu Voudon Gnostic Workbook. Šťastné húdú v sobě kombinuje prvky haitského vúdú, hermetismu, martinismu, gnosticismu a dalších směrů. Mnohdy chybně ztotožňováno s čistými formami haitského nebo afrického vúdú, případně s formou lidové magie na jihu Spojených států nazývanou húdú (hoodoo).

Vúdú (vodou, vodun, voodoo) – vyskytuje se v různých přepisech. Je rozdíl mezi africkým náboženstvím vodun, haitským vúdú (nejčastěji bývá označováno pofrancouzštělým vodou) a mezi neworleanským voodoo. Haitské vúdú je jedním z afrokaribských náboženství, která vznikla synkrezí původních afrických tradic, křesťanství, indiánských zvyků a lidové evropské magie během obchodu s otroky. Haitské vúdú je současně jedním z nejvíce nepochopených a špatně interpretovaných náboženství na celém světě. To, jak veřejnost vnímá vúdú ovlivňují především filmy a seriály a senzacechtivé články nebo knihy. Vlivem médií se staly zombie, černá magie, krev, hadi, panenky propíchané špendlíky a sexuální orgie obrazy nejčastěji spojovanými s vúdú. Tento negativní obraz vúdú se začal poprvé objevovat v záznamech cestovatelů a v tisku krátce po vyhlášení haitské nezávislosti v roce 1804 a objevuje se i dnes. Vúdú ve světě přijímáno jako legitimní náboženství.